Щодо роботи уповноваженої особи
Стаття 11 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі-Закон)визначає, що відповідальною за організацію та проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі є уповноважена особа.
Згідно положень пункту 35 частини першої статті 1 Закону уповноважена особа (особи) – службова (посадова) чи інша особа, яка є працівником замовника і визначена відповідальною за організацію та проведення процедур закупівлі / спрощених закупівель згідно з цим Законом на підставі власного розпорядчого рішення замовника або трудового договору (контракту).
Здійснюючи свою діяльність уповноваженій особі необхідно враховувати безліч нюансів, які є важливими для дотримання законодавства, зокрема починаючи від призначення уповноваженої особи та до проведення самих закупівель.
Тому, щоб розібратися в правовому статусі уповноваженої особи, в організаційних та процедурних засадах діяльності уповноваженої особи рекомендуємо пройти наступні тести.
Яка максимальна кількість уповноважених осіб може працювати одночасно в замовника:
У який із наведених способів не може бути призначена уповноважена особа:
Яку з наведених осіб законодавство забороняє призначати уповноваженою особою:
За проведення якої із наведених видів закупівель обов’язково відповідає уповноважена особа:
Яка з наведених функцій не визначена для уповноваженої особи згідно норм Закону України «Про публічні закупівлі»:
Яким документом уповноважена особа оформлює свої рішення, які приймаються нею під час проведення закупівель:
Який з наведених документів уповноважена особа не зобов’язана публікувати в електронній системі закупівель при проведенні закупівлі:
Який з наведених документів уповноважена особа не зобов’язана складати через автоматичне формування такого документа електронною системою закупівель:
Що є обов’язковою передумовою виконання функцій уповноваженою особою вперше:
Наявність якого реквізиту не є обов’язковим при формуванні протоколу уповноваженої особи:
На підставі якого документа здійснює свою діяльність уповноважена особа, в якому визначено правовий статус, загальні організаційні та процедурні засади діяльності уповноваженої особи:
Яка освіта є обов’язковою для призначення уповноваженої особи:
За які правопорушення може бути притягнуто уповноважену особу до адміністративної відповідальності:
Яких суб’єктів, окрім уповноваженої особи, законодавство дозволяє залучати замовнику для розгляду тендерних пропозицій:
Останні матеріали
10 черв.
Адміністративна відповідальність керівника замовника у публічних закупівлях05 черв.
Як уповноваженій особі підготуватися до відпустки04 черв.
Чи може відпустка, лікарняний чи інша причина відсутності уповноваженої особи бути підставою для продовження строку розгляду тендерних пропозицій01 трав.
Зайві або нав’язані обов’язки уповноваженої особи09 квіт.
Які документи не потрібно складати, оскільки вони автоматично формуються електронною системою закупівель
Зміст
- §Комплексне тестування упоноваженої особи 2025
- 1.Планування відкритих торгів та оголошення їх проведення
- 2.Державне регулювання та контролю у сфері публічних закупівель
- 3.Відміна закупівель
- 4.Звітування про виконання договору про закупівлю
- 5.Укладання договору про закупівлю та внесення змін до нього
- 6.Визначення переможця у відкритих торгах
- 7.Оприлюднення тендерної документації, змін до неї та розгляду тендрних пропозицій
- 8.Підстави для відмови в участі у відкритих торгах
- 9.Кваліфікаційні критерії в тендерній документації
- 10.Підготовка тендерної документації
- 11.Щодо роботи уповноваженої особи
- 12.Закупівлі по виключеннях згідно пункту 13 Особливостей
- 13.Закупівлі через електронний каталог
- 14.Допороговий прямий договір
- 15.Здійснення закупівлі поточного ремонту
- 16.Локалізація в публічних закупівлях
- 17.Визначення предмета закупівлі та очікуваної вартості
- 18.Обрання виду закупівлі за наявності зекономлених та додатково виділених коштів
- 19.Щодо планування у закупівлях